Usytuowanie domu na działce względem stron świata

Posted by on lis 12, 2020 in Nieruchomości w Polsce | Możliwość komentowania Usytuowanie domu na działce względem stron świata została wyłączona

Usytuowanie domu na działce względem stron świata

Budowa domu jednorodzinnego na własnej działce powinna być odpowiednio zaplanowana zarówno pod względem jego końcowego wyglądu, funkcjonalności oraz nasłonecznienia. Usytuowanie budynku względem stron świata jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa bezpośrednio na komfort użytkowania po zakończeniu prac budowlanych. Idealnym rozwiązaniem jest budowa obiektu w miejscach, w których słońce dociera niemalże od wczesnego rana do późnego wieczora – pozwala to na zaoszczędzenie energii na sztuczne oświetlenie pomieszczeń.

Ustawienie domu jednorodzinnego na działce – jak to zrobić?

Już na etapie projektowania domu jednorodzinnego należy wziąć pod uwagę jego ustawienie w stosunku do stron świata oraz padania promieni słonecznych. Idealnym rozwiązaniem jest ustawienie, które pozwala na skierowanie okien kuchennych oraz salonowych w stronę południowego zachodu lub wschodu, ponieważ wtedy promienie słoneczne będą padać przez jak najdłuższy czas na obiekt. Dzięki temu można uzyskać naturalne oświetlenie pomieszczeń przez niemalże cały dzień, bez potrzeby użycia sztucznych źródeł światła wewnątrz pomieszczeń. Przyczyni się to do znacznej redukcji kosztów związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej. 

Warto także zwrócić uwagę na fakt późniejszej rozbudowy infrastruktury domowej, która może umożliwić montaż np. paneli fotowoltaicznych, dzięki którym poprzez pozyskiwaną energię elektryczną można zarówno zasilać wszystkie urządzenia elektryczne oraz ogrzewać cały dom. Należy jednak pamiętać, aby tego typu innowacje zostały uwzględnione w projekcie budowlanym tak aby dom był odpowiednio ustawiony w stosunku do padania promieni słonecznych

Dobrą decyzją jest wybór jednego najbardziej nasłonecznionego pomieszczenia np. salonu. Ważne, aby było to miejsce, w którym domownicy będą spędzać najwięcej czasu. Pozostałe pomieszczenia mogą zostać umiejscowione w innych miejscach, jednakże powinno się dbać o to, aby okna były zawsze skierowane w stronę padania promieni słonecznych. Jednym z rozwiązań budowlanych, które umożliwia montaż paneli słonecznych jest zastosowanie dachów w kształcie trójkąta. Dzięki temu można uzyskać odpowiedni kąt padania promieni słonecznych na powierzchnię paneli, bez potrzeby montażu dodatkowych elementów poziomujących.

Rozwiązania budowlane pozwalające wykorzystać nasłonecznienie

Odpowiednie nasłonecznienie mieszkania jest niezwykle ważne i wpływa bezpośrednio na komfort użytkowania oraz atmosferę panującą wewnątrz budynku. Warto jednak zauważyć, że wiele rozwiązań budowlanych pozwala na wykorzystanie ciepła, które dają promienie słoneczne. Dobra izolacja dachu pozwala zapobiegać przegrzewaniu się poddasza, jeżeli jest ono zaadaptowane na mieszkalne. To niezwykle ważna kwestia, ponieważ podczas upalnego lata może okazać się, że słabo wykonana izolacja będzie powodować znaczny wzrost temperatur w pokojach i zredukuje komfort użytkowania do minimum.

projekt domu jednorodzinnego

Jak zadbać o prawidłowe ustawienie domu?

Aby zapewnić jak najlepszy poziom nasłonecznienia domu warto zdecydować się na usługi profesjonalnych firm projektowych, które zajmują się kompleksowym doradztwem oraz projektowaniem obiektów mieszkalnych. Warto zwrócić uwagę na fakt późniejszego rozwoju budynku pod względem innowacji takich jak np. montaż fotowoltaiki. Profesjonaliści pomogą także w doborze pomieszczeń, które będą najbardziej nasłonecznione oraz najmniej. Do miejsc, w których nie jest wymagane naturalne słońce zalicza się przede wszystkim łazienki oraz toalety. Jest to jednak także zależne od osobistych preferencji użytkownika, ponieważ wpływa to na komfort użytkowania domu. 

Podjęcie decyzji o tym, który z pokoi ma być bardziej nasłoneczniony, a który mniej nie jest takie proste i wymaga profesjonalnego podejścia. Zawsze warto przemyśleć dwa razy swoją decyzję, ponieważ po wybudowaniu domu nie będzie już odwrotu. Należy jednak pamiętać o aspektach związanych z utrzymaniem domu. Jeżeli będzie on usytuowany odpowiednio to pozwoli to znacznie ograniczyć koszty związane z jego utrzymaniem, a także wpłynie na komfort domowników.

Nowoczesne rozwiązania budowlane także pozwalają na zupełnie innowacyjne podeście do tematu ustawienia domu względem padania promieni słonecznych. Coraz częściej spotkać się można z trendem montażu bardzo dużych okien salonowych oraz kuchennych, przez które do wnętrza budynku wpuszczane są ogromne ilości słońca. Dzięki temu poziom nasłonecznienia pomieszczeń utrzymuje się na najwyższym poziomie i daje możliwość ocieplenia całokształtu budynku. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozytywnie wpływa na atmosferę i samopoczucie.