Rekuperator w domu – sprawdź możliwości rekuperacji w swoim domu!

Posted by on wrz 26, 2022 in Inne | Możliwość komentowania Rekuperator w domu – sprawdź możliwości rekuperacji w swoim domu! została wyłączona

Rekuperator w domu – sprawdź możliwości rekuperacji w swoim domu!

Podczas budowy domu trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele różnych kwestii, które będą miały później znaczący wpływ na komfort mieszkania, a często także na koszty eksploatacji domu.

Jedną z ważniejszych kwestii, o jakiej należy pamiętać, decydując się na budowę własnego domu, jest to, jaki system wentylacji w nim zastosujemy. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna jeszcze do niedawna była podstawowym systemem, który dostarczał świeże powietrze do wnętrza domu. Obecnie jednak rozwiązanie to jest coraz rzadziej stosowane, na rzecz nowszych technologii, takich jak wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Rozwiązanie to ma bardzo wiele zalet i z tego względu warto wiedzieć, czym się ono charakteryzuje, jak działa rekuperator, jakie zalety ma to rozwiązanie, dlaczego warto rozważyć rekuperację już na etapie projektowania domu oraz gdzie kupić projekt domu z rekuperacją we Wrocławiu?

Czym jest rekuperator?

Wentylacja mechaniczna to bardzo skuteczny system wentylacji, który za sprawą specjalnych urządzeń wentylacyjnych napędzanych silnikiem elektrycznym, wymusza intensywność oraz kierunek przepływu powietrza przez kanały wentylacyjne. Dzięki temu system ten daje możliwość kontroli i sterowania wentylacją, co nie byłoby możliwe w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Ciekawym dodatkiem do wentylacji mechanicznej jest jednak rekuperator, czyli urządzenie, które pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wydmuchiwanego z wnętrza budynku i ogrzewanie nim powietrza, które zostaje wtłoczone do pomieszczeń. Dzięki temu nie tylko uzyskujemy świeże i przefiltrowane powietrze z zewnątrz, ale także ograniczamy straty ciepła i tym samym także energii, jakie może generować wentylacja mechaniczna nie wyposażona w rekuperator lub też wentylacja grawitacyjna.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator to urządzenie, które odpowiada wyłącznie za odzyskiwanie ciepła, dlatego też jest ono jedynie częścią wentylacji mechanicznej. Głównym elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła, od którego zależy sprawność odzysku ciepła danego urządzenia, a także całego systemu rekuperacji. Powietrze zasysane zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz budynku przez wentylację mechaniczną trafia do rekuperatora, a dokładniej do wymiennika ciepła, w którym to zachodzi wymiana ciepła między tymi strumieniami powietrza. Co bardzo ważne strumienie te na żadnym etapie rekuperacji nie mieszają się ze sobą, a jedynie wymieniają się zgromadzoną energią cieplną. W taki właśnie sposób chłodne powietrze, które trafia z zewnątrz budynku do jego wnętrza, może zostać podgrzane przez powietrze, które wydmuchiwane jest z wnętrza budynku na zewnątrz. Dzięki temu redukowane są straty ciepła spowodowane dostarczaniem chłodnego powietrza z zewnątrz, co ma szczególnie duże znaczenie w zimie i w innych chłodniejszych okresach roku.

Zalety rekuperatora

Rekuperacja to bardzo opłacalne rozwiązanie, które cieszy się obecnie sporą popularnością, głównie z powodu wielu zalet, jakie posiada. Podstawową zaletą systemu wentylacji wyposażonego w rekuperator jest to, że zapewnia on stale świeże i dokładnie przefiltrowane powietrze. Ponadto podczas procesu wentylacji powietrze, które trafia do wnętrza budynku z zewnątrz, jest ogrzewane w wymienniku ciepła, przez powietrze z wnętrza budynku, które biegnie w odwrotnym kierunku. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniach nie ulega zmianie, przez co system ogrzewania w celu zapewnienie komfortowej temperatury może działać ze znacznie mniejszą wydajnością. To przekłada się z kolei na mniejsze wydatki związane z ogrzewaniem domu. Wentylacja tego typu pozwala także mieć pełną kontrolę nad jej działaniem i sterować nią według własnych potrzeb użytkownika.

Dlaczego warto uwzględnić rekuperację już na etapie projektowania domu?

Decydując się na rekuperację najlepiej podjąć tę decyzję już na etapie projektowania domu. Jest to tak ważne, ponieważ podczas tworzenia projektu możemy dokładnie zaplanować rozmieszczenie wszelkich kanałów wentylacyjnych oraz położenie samego rekuperatora. Dzięki temu cały system może być zaprojektowany od podstaw w optymalny sposób, co z pewnością przełoży się na skuteczność i wydajność jego działania.

dom

Gdzie można kupić projekt domu z rekuperacją we Wrocławiu?

Wybierając projekt domu z rekuperacją we Wrocławiu, należy w pierwszej kolejności znaleźć sprawdzone biuro projektowe, które podejmie się realizacji tego typu przedsięwzięcia. Szukając takiej firmy we Wrocławiu warto zwrócić uwagę na ofertę biura projektowego AJR Studio, które zajmuje się projektowaniem różnego rodzaju domów, w tym również takich wyposażonych w wentylację mechaniczną z rekuperatorem.