Jakie wymagania muszą spełniać drzwi łazienkowe?

Posted by on paź 19, 2021 in Inne usługi | Możliwość komentowania Jakie wymagania muszą spełniać drzwi łazienkowe? została wyłączona

Jakie wymagania muszą spełniać drzwi łazienkowe?

Łazienka to szczególne pomieszczenie w naszym domu, w którym wilgoć jest zjawiskiem absolutnie nieuniknionym. Z tego powodu drzwi do łazienki są drzwiami do zadań specjalnych.

Muszą poradzić sobie z trudnymi warunkami, jakie stwarza para wodna i zadbać o bezpieczeństwo oraz prywatność łazienki.

Ile wilgoci generuje Twoja łazienka?

Czy wiesz, że zwykła kąpiel w wannie może wygenerować nawet 1000 gram pary wodnej? Jej obecność zazwyczaj łatwo zaobserwować gołym okiem, gdy skrapla się na lustrze, szklanych półkach i buteleczkach. Pozostawienie łazienki w tym stanie na długo może przynieść naprawdę negatywne konsekwencje.

Wilgoć jest w stanie zniszczyć fugi i tynk na ścianach naszych łazienek, a także sprzyja rozwijaniu się grzybów i pleśni. Te odpowiedzialne są za przykry zapach stęchlizny a u wielu osób mogą wywoływać silne reakcje alergiczne i rozstroje zdrowia.

Co o drzwiach łazienkowych mówi prawo budowlane?

Ponieważ nieprawidłowa wentylacja pomieszczeń sanitarnych może mieć znacząco negatywny wpływ na ludzkie zdrowie, polskie prawo budowlane wypracowało przepisy dotyczące montażu drzwi łazienkowych. Znajdziemy je przede wszystkim w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Akt ten stanowi, że:

  • Drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia. Łazienka zazwyczaj nie może pochwalić się zbyt dużą przestrzenią, dlatego dodatkową korzyścią z takiego rozwiązania jest fakt, że drzwi nie będą obijać się o żadne elementy jej wyposażenia;
  • Drzwi do łazienki powinny mieć co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy;
  • W dolnej części powinny posiadać otwory dla dopływu powietrza o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2.

Jak zapewnić odpowiednią wentylację drzwi łazienkowych?

To właśnie otwory w dolnej części drzwi łazienkowych skutecznie odprowadzają z łazienki wilgotne powietrze. W zależności od Twoich preferencji mogą one przybrać następujące formy:

  • Podcięcie wentylacyjne, czyli stworzenie szczeliny pomiędzy podłogą a skrzydłem drzwi. Powinno zajmować większą część szerokości skrzydła i liczyć sobie co najmniej dwa i pół centymetra wysokości. Takie rozwiązanie nie rzuca się w oczy i nie sprawia kłopotów przy ścieraniu kurzu;
  • Kratka wentylacyjna, czyli rozwiązanie, które większość z nas zna z mieszkań naszych dziadków. To najbezpieczniejsza opcja dla osób posiadających w łazience piecyk gazowy.
  • Tuleje wentylacyjne, czyli okrągłe otwory osłonięte ozdobnymi nakładkami, które przywodzą na myśl okienka w kadłubie statku. Tuleje nie będą skuteczne, jeśli będzie ich za mało lub nie nadamy im odpowiedniej średnicy. Najoptymalniejsza średnica tulei wentylacyjnych wynosi pięć centymetrów;

wyposażenie łazienki

Na co jeszcze wrócić uwagę wybierając drzwi do łazienki?

Podczas poszukiwań odpowiednich drzwi do łazienki, zwracajmy uwagę na trwałość materiałów, z których zostały wykonane. Dotyczy to zarówno farby lub lakieru, jak i zawiasów, które nawet w kontakcie z wilgocią nie powinny skrzypieć i zacinać się.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie drzwi ze wstawką z matowej szyby, dzięki której szybko zorientujemy się, że łazienka jest przez kogoś zajęta, gdy w środku pali się światło. Przeszklenie dodaje drzwiom wizualnej lekkości i zapewni więcej światła w ślepym korytarzu.

Wygodnym rozwiązaniem jest także zamek w postaci np. pokrętła zainstalowanego od wewnętrznej strony. Jeżeli w naszym domu znajdują się małe dzieci, które mogłyby zatrząsnąć się w łazience, warto jednak zainwestować drzwi otwieralne awaryjnie przy pomocy klucza.

Drzwi łazienkowe – wybierz design pasujący do Twojego stylu

Nie zapomnij, że równie ważne jest to, by drzwi łazienkowe pasowały do wystroju Twojego mieszkania. Rozglądaj się za nimi w miejscach, które oferują szeroki wybór kolorów, kształtów i rzeźbień drzwi do łazienki.

Zastanawiasz się, gdzie szybko odnajdziesz idealnie dopasowane drzwi łazienkowe we Wrocławiu? Sprawdź internetowy katalog sklepu Drzwi Wroc, który może pochwalić się setkami perfekcyjnie wykonanych zleceń. Sklep Drzwi Wroc posiada doświadczenie w dopasowywaniu wymiarów drzwi do niestandardowych aranżacji mieszkań, dlatego możesz być spokojny, że jego eksperci znajdą doskonałe rozwiązanie również dla Ciebie.