Dlaczego warto wykorzystać ozon do usuwania skutków pożaru

Posted by on cze 2, 2021 in Inne usługi | Możliwość komentowania Dlaczego warto wykorzystać ozon do usuwania skutków pożaru została wyłączona

Dlaczego warto wykorzystać ozon do usuwania skutków pożaru

Pożar mieszkania czy domu jednorodzinnego to ogromna tragedia dla osób, które w nim mieszkały. Nierzadko oznacza to stratę wartościowych pamiątek, rzeczy osobistych czy konieczność przeprowadzenia generalnego i niespodziewanego remontu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych pomieszczeń – zwłaszcza magazynów czy fabryk. Wiele miejsc po pożarze można jednak odratować poprzez dokładne oczyszczenie ścian i podłóg z sadzy, a także trwałe usunięcie zapachu spalenizny.

Samodzielne usuwanie skutków pożaru bardzo często jest nieskuteczne. W pomieszczeniach, które się paliły unosi się gaz oraz toksyczne substancje, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dodatkowo usuwanie śladów spalenizny bez profesjonalnych środków będzie niezwykle trudne. Podobnie będzie z przykrym zapachem, który bez ozonowania może długo utrzymywać się w konkretnym pomieszczeniu.

Jak zatem posprzątać po pożarze? Dlaczego do sprzątania po pożarze warto wykorzystać ozon?

Przykre skutki pożaru w pomieszczeniach

Ogień nierzadko sieje ogromne spustoszenie w miejscach, w których wybucha. Zniszczone zostają nie tylko sprzęty oraz przedmioty osobiste, ale również elementy konstrukcyjne. Brak estetyki pomieszczenia po pożarze to tylko jedno z nielicznych strat, a jakie są narażeni właściciele nieruchomości. Nie każdy wie, że w trakcie trwania pożaru wytwarzane są szkodliwe dla ludzi i zwierząt substancje, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia jeszcze przez wiele tygodni. Dlatego tak istotne jest profesjonalne doczyszczanie po pożarze.

Jednym z przykrych skutków pożaru jest zapach spalenizny, którego bardzo trudno się pozbyć. Przesiąknięte są nim ściany, podłoga oraz meble – nawet w pomieszczeniach, w których nie pojawił się ogień. Zapach spalenizny jest bardzo trudny do usunięcia pomimo zastosowania specjalnych preparatów myjących i częstego wietrzenia pokoi.

Usuwanie szkód powstałych po pożarze, przede wszystkim problemu z przykrym zapachem, powinno odbywać się za pomocą specjalistycznych metod. To dzięki ozonowaniu czy zmgławianiu może jest skuteczne usunięcie uporczywego zapachu spalenizny.

Ozonowanie po pożarze

Ozonowanie po pożarze – jak wygląda?

Wiele osób, które zmagają się z przykrymi skutkami pożaru decyduje się na usługę ozonowania pomieszczeń. Jest to nie tylko najskuteczniejszy sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu spalenizny, ale również najbardziej trwały i najmniej szkodliwy dla zdrowia. Ze względu na to, że ozon działa bakteriobójczo, zabija wszystkie źródła uporczywego zapachu, pozostawiając pomieszczenie w pełni zdezynfekowane.

Usługa ozonowania po pożarze jest zazwyczaj dostosowywana indywidualnie, po wstępnej ocenie osoby, która będzie doczyszczała pomieszczenie. Specjalista z zewnętrznej firmy oceni skalę problemu, a także dokona odpowiednich pomiarów, aby wybrać najoptymalniejsze stężenie gazu, które ma wyeliminować zapach. Czas, w jakim ozonator będzie neutralizował zapach, będzie zależał od skali problemu, a także wielkości pomieszczenia.

Sam ozonator będzie musiał chodzić przez dłuższy czas, aby gaz wnikną we wszystkie przedmioty oraz konstrukcję budynku. Wbrew pozorom nie wystarczy wstawić urządzenia do pokoju, który chcemy zdezynfekować. Konieczne jest dokładne określenie stężenia gazu, a także dostosowanie czasu działania ozonatora do wielkości pomieszczenia.

Pomimo tego, że ozon ma działanie dezynfekujące, nie jest on w pełni bezpieczny dla człowieka. Dlatego też warto pamiętać o tym, że w ozonowanym pomieszczeniu nikt nie może przebywać. Również po zakończeniu ozonowania należy dokładnie wywietrzyć mieszkanie lub dom, aby móc z powrotem w nim przebywać.

Ozonowanie po pożarze

Dlaczego warto ozonować pomieszczenia po pożarze?

W przypadku pożaru domu, mieszkania czy magazynu, samo doczyszczanie sadzy oraz pozostałości po meblach i przedmiotach osobistych jest niewystarczające. Czyszczenie pomieszczenia suchym lodem pozwala pozbyć się szkodliwej dla zdrowia sadzy, ale nie likwiduje on zapachu spalenizny. Dlatego tak istotne jest, aby przed ostatecznym zakończeniem sprzątania po pożarze, zamówić usługę ozonowania. Ozon wniknie w ściany, w podłogi i trwale zneutralizuje nieprzyjemny zapach oraz zdezynfekuje pomieszczenie.

Do usuwania skutków pożaru warto zatrudnić wykwalifikowaną firmę, która na co dzień zajmuje się likwidowaniem podobnych problemów. Dzięki doświadczeniu i umiejętnościom, możliwe jest skuteczne usunięcie skutków pożaru i ponowne bezpieczne użytkowanie pomieszczeń. Ozonowanie pomieszczeń powinno odbywać się jedynie pod okiem specjalistów, którzy dostosują poziom gazu do wielkości pomieszczenia tak, aby cały zabieg przyniósł pożądany efekt.