Czy warto korzystać z usług pośredników nieruchomości?

Posted by on wrz 20, 2022 in Nieruchomości w Polsce | Możliwość komentowania Czy warto korzystać z usług pośredników nieruchomości? została wyłączona

Czy warto korzystać z usług pośredników nieruchomości?

Zakup lub sprzedaż nieruchomości jest zazwyczaj bardzo trudna i wiąże się z dużym stresem zarówno do tych, którzy chcą się pozbyć domu lub mieszkania, jak i do tych, którym zależy na szybkim znalezieniu nowego lokum. Z pomocą przychodzą pośrednicy nieruchomości. Opinie o korzystaniu z ich usług są różne, jednak już na samym początku warto wiedzieć, że jeśli trafi się na dobrego pośrednika, to jego pomoc jest zazwyczaj nieoceniona. Zobaczmy więc, na czym polega jego praca i w jaki sposób jest on w stanie pomóc wszystkim szukającym i sprzedającym.

Na czym polega pomoc pośrednika nieruchomości?

Zawód ten jest bardzo elastyczny, dlatego pośrednik jest w stanie załatwić praktycznie wszystko, co wiąże się z rynkiem nieruchomości. Biorąc jednak za przykład agencję nieruchomości we Wrocławiu, możemy przytoczyć kilka podstawowych obowiązków pośredników, do których należą:

  • Przeprowadzanie rozmów z najemcami lub właścicielami nieruchomości i określaniu ich realnych preferencji czy wymagań
  • Proponowanie nieruchomości z szerokiej gamy ofert, na które dane agencje mają wyłączność
  • Negocjacja odpowiednich warunków umowy
  • Wycena domu i mieszkania
  • Sprawdzanie stanu faktycznego nieruchomości
  • Organizacja całego marketingu i umieszczania nieruchomości na stronach internetowych
  • Prezentacja nieruchomości
  • Czuwanie nad każdym prawnym aspektem umowy i całego procesu zakupu lub sprzedaży u notariusza

Są to oczywiście tylko niektóre obowiązki, jednak to z nimi klienci zgłaszający się do agencji nieruchomości mają największy problem, z którym pośrednicy dzięki doświadczeniu i wiedzy radzą sobie z łatwością.

Jakie korzyści osiąga się ze współpracy z pośrednikiem?

Najważniejszą zaletą korzystania z usług pośrednika jest oszczędność na praktycznie każdym poziomie – oszczędza się czas, nerwy, a nawet pieniądze. Pośrednik nie jest zaangażowany emocjonalnie w cały proces, dlatego jest w stanie racjonalnie i na chłodno kalkulować wszystkie podejmowane kroki, w tym np. załatwianie spraw w urzędach, sprawdzanie wymogów klientów w konkretnym domu czy mieszkaniu itp.

Ponadto w dzisiejszych czasach w umowach dotyczących wynajmu lub zakupu nieruchomości pojawia się wiele kruczków prawnych, dzięki którym właściciel chce wyciągnąć od kupującego lub najemcy więcej pieniędzy, jednak dzięki współpracy z wyszkolonym pośrednikiem szansa na wpadniecie w taką pułapkę, spada do zera.

Jak podpisać umowę z pośrednikiem?

Opcje są dwie – można podpisać umowę na warunkach otwartych lub umowę wyłączną. Pierwszy przypadek jest nieco ryzykowny, ponieważ wiąże się z podjęciem współpracy z wieloma pośrednikami. Z jednej strony zwiększa to szanse na szybsze znalezienie najemny lub wymarzonego lokum, ale z drugiej strony pojawia się ryzyko, że w sytuacji problematycznej żaden z pośredników nie będzie podejmował się odpowiedzialności, by pomóc klientowi.

Dlatego też najlepiej podpisać umowę na wyłączność z konkretną agencją nieruchomości lub z konkretnym pośrednikiem. Ta opcja gwarantuje bezpieczne przeprowadzenie całego procesu i wywiązanie się pośrednika ze wszystkich powierzonych mu zadań.

Czy to rozwiązanie ma jakieś wady?

Przeciwnicy zatrudniania pośrednika nieruchomości na pewno przytoczą kwestię ceny, jaką agencje pobierają za usługi pośredniczenia. Jest ona wysoka, aczkolwiek jeśli poważniej się nad tym zastanowić, to klient, korzystając z usługi, zapłaci niewiele więcej, niżeli sam miałby się zajmować. Sprzedawcy, działając samodzielnie, muszą odpowiednio zgłosić to mieszkanie na rynku, zaprezentować je w Internecie i notorycznie spotykać się z potencjalnymi kupcami, zaś osoby poszukujące nowego lokum muszą przeglądać milion ofert i na własną rękę zająć się notarialnymi sprawami. To wszystko bez odpowiedniej wiedzy znacznie wydłuża cały proces, co przekłada się na ponoszenie większych kosztów, aniżeli działoby się to przy pomocy pośrednika.

dom

Widać więc, że korzystanie z usług pośrednika nieruchomości, choć ma swoje wady i zalety, znacznie ułatwia wielu ludziom sprzedaż i zakup domu lub mieszkania. Pośrednicy znają się na wielu aspektach związanych z rynkiem nieruchomości, dlatego lepiej im zaufać, by zaoszczędzić naprawdę sporo czasu i energii oraz by cieszyć się najlepszą ofertą bez żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.