Rzeczoznawca – gdy potrzebujemy wyceny

Posted by on lut 8, 2016 in Inne | Możliwość komentowania Rzeczoznawca – gdy potrzebujemy wyceny została wyłączona

Rzeczoznawca – gdy potrzebujemy wyceny

Jak wycenić nieruchomość?

Rzeczoznawca majątkowy musi przejść długą drogę aby móc samodzielnie orzec jaką wartość ma dana nieruchomość. Co istotne zawsze jest to wartość przybliżona ponieważ realna zależy od tak dużej ilości czynników, że 2 dni po jej ustaleniu może ulec zmianie. Niestety ale taki to rynek: podany na wahania i wpływy – choćby rynków finansowych.

Z tego względu należy bacznie obserwować rynek i wiedzieć kiedy jest ten dobry moment na kupno i na sprzedaż nieruchomości. Bez tej wiedzy może okazać się, że nasze poczynania wiązać będą się z dużymi stratami finansowymi. Aby temu zapobiec warto zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego, który będzie w stanie określić wartość nieruchomości.

Oczywiście ze względu na to, że zlecenie wyceny jest bardzo kosztowne nie można robić tego co miesiąc dla każdej nieruchomości. Przykładowo w wypadku wielopiętrowego budynku w centrum miasta opłata może przekroczyć nawet 2000 zł co stanowi cenę mało przyjemną dla kogoś kto chce sprzedać i to jak najdrożej. Wobec tego warto rozważyć oszacowanie wartości majątku na podstawie ogłoszeń pojawiających się w gazecie jednak należy przyjąć, że rzeczywiste transakcje dochodzą do skutku z kwotami pomniejszonymi o co najmniej 10%. Z tego względu nie możemy dokładnie oszacować wartości nieruchomości jeśli jest to nam niezbędnie potrzebne.

wycenaW związku z tym wymyślono instytucję rzeczoznawcy majątkowego, który zajmuje się profesjonalną wyceną działek, domów czy mieszkań. Wszystko podpisane i z pieczątką z numerem pozwolenia. Dlatego warto podjąć decyzję o takiej wycenie kiedy jesteśmy do tego prawni zmuszeni: przy podziałach majątku, przetargach czy w razie sporów sądowych o wartość majątku. Rzeczoznawca samodzielnie ustali z jakiej metody (podejścia) będzie korzystał i jaka okaże się najbardziej sensowna w naszym wypadku. Tak czy inaczej rzeczoznawca (www.dyduchnieruchomosci.pl) to człowiek, który musi odznaczać się bardzo dużą dokładnością.