Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości?

Posted by on paź 18, 2018 in Nieruchomości w Polsce | Możliwość komentowania Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości? została wyłączona

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości?

Istnieje wiele elementów, które trzeba wziąć pod uwagę, kupując dom. Od lokalizacji, przez koszty i dodatkowe obowiązki, które się z tym wiążą, po historię nieruchomości. Jak przygotować się do oglądania i zakupu nieruchomości, by był to rozsądny zakup na lata, a nie wpadka, kończąca się życiem w miejscu, które nam się nie podoba, i jeszcze mniej zadowalającym kredytem na głowie?

Dorobiliście się na tyle, by wyprowadzić się z wynajmowanego M3 na swoje, i to do domu, a nie kolejnego mieszkania w bloku? To świetnie, warto jednak pamiętać, że zakup nieruchomości, zarówno zabudowanej, jak i niezabudowanej, to wyzwanie, zwłaszcza jeśli nie mamy żadnej wiedzy w zakresie budownictwa. Czasem warto zainwestować w pomoc pośrednika, jednak można sobie poradzić także samemu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie nieruchomości? Na konieczne remonty

Mało prawdopodobne, że uda Ci się kupić dom, w którym nic nie będziesz musiał zmieniać. Każdy ma inny gust, inne potrzeby i niemal na 100 procent zakup domu będzie wiązał się z dostosowaniem go do swoich preferencji. W którymś z pokoi będziemy chcieli wyburzyć ścianę, by powiększyć pomieszczenie, a z kuchni, przeciwnie, wydzielić spiżarnię.

Już na etapie oglądania nieruchomości, zadajmy sobie pytanie, czy mamy na to środki i ile potrwają konieczne prace, bowiem po fakcie będzie już za późno. Musimy mieć też na uwadze, że dziś o firmę remontową niełatwo, a „złote rączki: mają pełne ręce roboty.

Chcesz kupić nieruchomość? Dowiedz się, jakie materiały wykorzystano przy jej budowie

Marzy Ci się dom drewniany czy wręcz przeciwnie, solidny, murowany z grubą warstwą izolacji i dachówką na dachu? Na tego typu pytania także musisz sobie zawczasu odpowiedzieć. Przed spotkaniem z właścicielem lub pośrednikiem przygotuj sobie listę pytań, które chcesz mu zadać. Zwracaj uwagę na pęknięcia na ścianach bądź ewentualne plamy sugerujące, że pomieszczenia są narażone na zawilgocenie.

Zakup nieruchomości to także… sąsiedzi. A z nimi warto dobrze żyć

Jeśli kupujemy nieruchomość z rynku wtórnego, to od jej właściciela możemy dowiedzieć się, kto mieszka w okolicy i z kim będziemy sąsiadować. To ważne, bowiem nic tak nie psuje radości z własnego domu, jak nieżyczliwi ludzie wokół. Jeśli trafimy na osoby, które akurat nie przypadną nam do gustu i będą narzekać, że kosimy trawę w sobotę, a oni chcą odpoczywać, że nasz pies szczeka, z pewnością nie będziemy zadowoleni.

Kupując nieruchomość, zwracaj uwagę na lokalizację i otoczenie

Chcesz mieszkać w mieście czy wręcz przeciwnie, nie obrzeżach? A jeśli na obrzeżach, to czy jednak chciałbyś mieć w pobliżu sklepy, przychodnie, szkołę dla dzieci czy przedszkola? Zależy Ci na malowniczych terenach zielonych wokół czy może jesteś typowym mieszczuchem i nie nadajesz się na obcowanie z naturą? Zanim w ogóle obejrzysz daną nieruchomość, a tym bardziej zdecydujesz się na jej zakup, musisz dokładnie wiedzieć, czego szukasz.

Jak wiemy, dojazdy do pracy kilkadziesiąt kilometrów potrafią być męczące, a gdy do tego dołączy konieczność zaprowadzania dzieci do szkoły, cała logistyka może okazać się skomplikowana i na pewno nie zrekompensuje Ci tego cisza, spokój i piękny widok z okna, zwłaszcza jeśli nie masz prawa jazdy. Dlatego dobrze się zastanów przed podjęciem decyzji.

Oczekiwania, remonty, koszty i obowiązki związane z utrzymywaniem domu – to wszystko trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na konkretną nieruchomość. Warto przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”, bo, parafrazując znane przysłowie, jak sobie wybierzesz, tak… zamieszkasz.