Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Posted by on paź 29, 2020 in Nieruchomości w Polsce, Polskie Nieruchomości | Możliwość komentowania Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie z rynku wtórnego? została wyłączona

Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Kupno mieszkania z rynku wtórnego jest zdecydowanie większym wyzwaniem, niż znalezienie nowego lokalu w ofercie dewelopera. Wiele osób decyduje się jednak w dalszym ciągu na szukanie ofert wśród mieszkań sprzedawanych przez właścicieli, gotowych do zamieszkania lub też wymagających remontu. Korzyści z wyboru nieruchomości z rynku wtórnego jest wiele, choć istnieje lista pułapek na które warto szczególnie uważać. Co sprawdzić kupując mieszkanie z rynku wtórnego i jak wybierać oferty, by nie zmarnować pieniędzy?

qqqqqqqq

Zalety mieszkań z rynku wtórnego

Decyzja o znalezieniu i odkupieniu mieszkania od jego obecnego właściciela może być podyktowana wieloma kwestiami – od cen, które na rynku wtórnym są często niższe niż na rynku pierwotnym, po atrakcyjność lokalizacji, wykończenie i gotowość do zamieszkania oraz ogromny wybór ofert, mieszkania „używane” w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością. Zależnie od tego, czy korzystamy z oferty pośrednika nieruchomości, czy decydujemy się na samodzielne znalezienie, weryfikowanie i rozpatrywanie ofert właścicieli, czas od podjęcia decyzji o zakupie do faktycznego przekazania kluczy i sformalizowania transakcji może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy. To krótko, biorąc pod uwagę że w przypadku mieszkań deweloperskich umowę podpisuje się często zanim powstaną fundamenty budynku, a na ukończenie mieszkania i możliwość wprowadzenia się trzeba poczekać często kilka lat.

Różnorodność mieszkań z rynku wtórnego

Niewątpliwą zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest ich różnorodność wynikająca z tego, że na przestrzeni lat mocno zmieniły się standardy i trendy w budownictwie. Nowoczesne budynki powstające obecnie mogą nie spełniać oczekiwań osoby, która poszukuje mieszkania z charakterystycznymi cechami architektury starych kamienic, wysokimi sufitami, antresolą czy mieszkań dwupoziomowych. Odnalezienie ich na rynku wtórnym jest nie tylko znacznie łatwiejsze, ale często także znacznie korzystniejsze pod względem cenowym – wiele starych mieszkań wymaga gruntownego remontu, ale dzięki temu ich cena jest niższa niż nowego mieszkania o tej samej powierzchni dostępnego w stanie deweloperskim.mieszkanie rynek wtórny

Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie z rynku wtórnego?

Obok licznych korzyści przemawiających za wyborem nieruchomości na rynku wtórnym warto jeszcze przed podjęciem decyzji zdawać sobie sprawę z pułapek, jakie mogą czekać na kupujących pomiędzy tysiącami dostępnych ofert. Znaczenie będą miały w tym wypadku zarówno kwestie prawne, jak i techniczne, na które można zwrócić uwagę podczas pierwszej wizyty i oglądania mieszkania.

Aspekty prawne i formalne:

Na rynku wtórnym dostępne są mieszkania, ale i spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu. Choć właściciele często nie zaznaczają tej kwestii w ogłoszeniu, nie upewniając się o niej wcześniej możemy mocno zdziwić się podczas podpisywania dokumentów u notariusza. W czym leży problem? Spółdzielcze własnościowe prawo lokalu przypomina pozornie prawo własności, ale w praktyce właścicielem nieruchomości pozostaje w dalszym ciągu spółdzielnia mieszkaniowa a Ty, jako nabywca, zyskujesz prawo do jego użytkowania. Mieszkania takie w dalszym ciągu można sprzedać, darować czy dziedziczyć, ale formalnie ma się do nich wyłącznie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Pozostając w kwestiach formalnych warto pamiętać także o sprawdzeniu księgi wieczystej mieszkania pod kątem informacji o właścicielu nieruchomości, ewentualnych praw osób trzecich do lokalu czy obciążeń leżących na mieszkaniu w momencie jego sprzedaży.

mieszkanie z rynku wtórnego

Kwestie techniczne

Jeśli nie chcesz stracić pieniędzy inwestując w mieszkanie z rynku wtórnego, wybierając lokal musisz zwrócić szczególną uwagę na jego stan techniczny. Na zdjęciach zamieszczanych w ogłoszeniach wiele kwestii pozostaje niewidocznych, stąd już przy pierwszej wizycie w mieszkaniu koniecznie sprawdź stan podłóg, stropów i ogólny stan techniczny całego budynku. Warto dopytać o elektrykę i instalacje, dowiadując się od jak dawna nie były wymieniane – w starszych budynkach może mieć to szczególne znaczenie i w wielu przypadkach okazuje się, że gruntowny remont jest niezbędny jeśli mieszkanie ma bezpiecznie obsłużyć wszystkie nowe urządzenia elektryczne czy zostać przystosowane do korzystania z płyty indukcyjnej w miejscu starej kuchenki gazowej.

Jak bezpiecznie wybrać mieszkanie z rynku wtórnego?

Samodzielna weryfikacja wszystkich informacji wpływających na opłacalność zakupu mieszkania z rynku wtórnego może zająć wiele miesięcy i nie zawsze skończyć się pełnym sukcesem. To m.in. z tego powodu wiele osób decyduje się, pomimo kosztów, na skorzystanie z pomocy pośredników nieruchomości mających znacznie lepszy wgląd we  oraz doświadczenie, dzięki któremu są w stanie wyłapać drobne błędy i niedociągnięcia wpływające na opłacalność inwestycji.