Jakie zapachy pomoże Ci usunąć generator ozonu?

Posted by on cze 14, 2022 in Polskie Nieruchomości | Możliwość komentowania Jakie zapachy pomoże Ci usunąć generator ozonu? została wyłączona

Jakie zapachy pomoże Ci usunąć generator ozonu?

Nieprzyjemny zapach to na pewno jeden z czynników, który negatywnie wpływa na nasz odbiór otoczenia, nieważne czy znajdujemy się w miejscu publicznym, czy też we własnym domu. 

Czasem zdarza się tak, że zapach ten jest na tyle silny, że wszelkie odświeżacze powietrza, czy umycie całej przestrzeni nie są w stanie sobie z nim poradzić. Co wtedy?

Wówczas najlepiej jest skorzystać z generatora ozonu.

Czym jest ozon?

Ozon to gaz złożony z trzech atomów tlenu. Jest on wykorzystywany przeważnie do dekontaminacji powierzchni, czy to w celu usunięcia niechcianych zapachów, czy pozbycia się zarazków, czy nawet odstraszenia gryzoni i insektów.

Dzieje się tak głównie przez trzecią cząsteczkę ozonu, która poprzez reakcję z powietrzem uwalnia się i skutecznie zabija wszystkie związki organiczne, a następnie ulatnia się wraz z powietrzem, dokładnie je oczyszczając i nadając uczucie świeżości i czystości (niczym powietrze po burzy).

Generator ozonu

Głównym urządzeniem sprawiającym, że ozon wchodzi w reakcje z otoczeniem, jest właśnie generator ozonu, pozwalający nie tylko na precyzyjne oczyszczanie (w tym wypadku zwane ozonowaniem), ale także na zapewnienie bezpieczeństwa ludziom wykonującym tę czynność. 

Ozon w dużym stężeniu potrafi być bardzo szkodliwy dla ludzi, zwierząt i roślin, dlatego osoby ozonujące posiadają najczęściej specjalny skafander, a inni mieszkańcy są proszeni o opuszczenie pomieszczeń razem ze zwierzętami i roślinami, które czasem mogą znajdować się w pomieszczeniu, jeśli są one dobrze zabezpieczone.

Warto też dodać, że z biegiem lat generatory ozonu (ozonatory) zostały wyposażone w specjalne zabezpieczenia sprawiające, że wytwarzany ozon nie osiąga niebezpiecznych dla otoczenia stężeń (tj. ok. 6 ppm). Taka innowacja sprawiła, że w ozonator może wyposażyć się każda osoba i korzystać z niego samodzielnie, jeśli jednak ma świadomość niebezpieczeństwa i podejmowanych przy tym kroków.

Kiedy warto używać generatora ozonu?

Dekontaminacja pomieszczeń to na pewno proces, który powinno się wykonywać w każdego rodzaju miejscach publicznych, gdzie na co dzień przebywa dużo ludzi, czy to w szpitalach i przychodniach, przedszkolach i szkołach, hotelach i restauracjach czy nawet w środkach komunikacji miejskiej. 

Ozonowanie jest najskuteczniejszym rodzajem dekontaminacji, zatem jest ona wskazana również w powyżej wymienionych miejscach, ale także w domach, gdy mamy do czynienia z insektami, zakaźną chorobą czy właśnie z nieprzyjemnymi zapachami. Wówczas na pewno pozbędziemy się wszystkich tych problemów.

Jakie zapachy usuwa ozonowanie?

Nieprzyjemny zapach jest najczęstszym powodem sięgania po ozonator, który, co warto zaznaczyć, usuwa a nie maskuje takie zapachy jak:

  • odór papierosowy,
  • stęchliznę, pleśń i wilgoć,
  • spaleniznę i swąd smażenia,
  • zapachy odzwierzęce,
  • pot,
  • fekalia,
  • zapach remontu (farby, rozpuszczalniki itp.),
  • odór z klimatyzacji.

Są to jedne z najtrudniejszych do usunięcia zapachów, które wnikają w ściany, tapicerki, dywany i zasłony, jednak ozon jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka pomieszczenia, dlatego nawet z nich usunie ciężkie do zwalczenia zapachy.

ozonowanie mieszkania

Skorzystanie z usług specjalistów od usuwania zapachów

Na rynku istnieje bardzo wiele firm przeprowadzających ozonowanie, które mają w swoich ofertach również wypożyczenie generatora ozonu. 

Czasem lepiej jest skorzystać z tych usług niż korzystać z niego na własną rękę, ponieważ specjaliści niewątpliwie oczyszczą przestrzeń dużo skuteczniej i bezpieczniej mimo że dzisiaj ozonatory są zabezpieczane, to złe podejście do całego procesu może na pewno spowodować zdrowotne szkody. Z pomocy fachowców powinniśmy skorzystać na przykład wówczas, gdy decydujemy się na bardzo trudne, ale też skuteczne ozonowanie po pożarze.

Firmy mogą bardzo dobrze zabezpieczyć przestrzeń przed ozonowaniem, a ponadto zaraz po doradzają jakie kroki należy podjąć po użyciu generatora, tzn. kiedy dokładnie można ponownie wejść do pomieszczenia bez zakrywania dróg oddechowych, jak długo wietrzyć mieszkanie itp. 

Ludzie bez odpowiedniego przeszkolenia są narażeni na zatrucie ozonem, więc czasem lepiej zainwestować w profesjonalną pomoc niż sam ozonator.

Podsumowanie

Widać więc, że dokładna dekontaminacja pomieszczeń, czy też ozonowanie pozwala cieszyć się czystym i świeżym powietrzem niezależnie od siły nieprzyjemnego zapachu. Warto jednak pamiętać, że aby cieszyć się nim na dłużej, należy pierw usunąć źródło zapachu, a dopiero później zdecydować się na zakup czy wypożyczenie generatora ozonu lub też na skorzystanie z firmy, która ma go w swoim wyposażeniu.