Czym jest wirtualny spacer i kiedy warto go wykorzystać?

Posted by on wrz 20, 2021 in Inne usługi | Możliwość komentowania Czym jest wirtualny spacer i kiedy warto go wykorzystać? została wyłączona

Czym jest wirtualny spacer i kiedy warto go wykorzystać?

Wirtualny spacer jest narzędziem znanym nam już od lat – głównie z funkcji Google Street View.

Współczesna technologia robi dziś jednak krok do przodu i zaprzęga możliwość spacerowania po Internecie do skutecznej sprzedaży nieruchomości lub też zapewnienia możliwości pośredniego uczestnictwa np. w wystawie muzealnej. Czym tak dokładnie jest wirtualny spacer i jakie są jego największe zalety?

Czym jest wirtualny spacer?

Jest to forma łączenia zdjęć tak, aby odbiorca mógł swobodnie obejrzeć obiekt ruchomy lub nieruchomy przy jednoczesnym wrażeniu bycia na miejscu. Wirtualny spacer daje możliwość obracania kadru o 360o, przybliżania i oddalania, dzięki czemu możliwe staje się dokładne zapoznanie się z największymi atutami danego miejsca lub obiektu. Do wykonania takiego spaceru wykorzystuje się tzw. zdjęcia sferyczne, czyli nieograniczone kadrem.

Czy wykonanie wirtualnego spaceru jest skomplikowane?

Jeszcze do niedawna tak było. Co więcej, było to rozwiązanie stosunkowo kosztowne. Czasy jednak na szczęście się w tym względzie zmieniły i obecnie już za kilkaset złotych można cieszyć się profesjonalnie wykonanym spacerem wirtualnym np. przez profesjonalistów, lub co ciekawe, można z powodzeniem wykonać taki spacer samodzielnie.

Wystarczy zaopatrzyć się w aparat z możliwością wykonywania zdjęć w trybie 360o lub wykonać fotografie telefonem, po czym obrobić je w dedykowanych w tym celu aplikacjach. Gdy spacer jest już gotowy, można po prostu skopiować prowadzący do niego link i wrzucić go w treść ogłoszenia, lub udostępniać go zainteresowanym po podaniu adresu email.

Jakie możliwości daje korzystanie z wirtualnego spaceru?

Klient ma szansę obejrzeć interesujące go obiekty bez konieczności wychodzenia z domu, co ma ogromne znaczenie, jeśli nie ma zbyt dużo czasu na przemieszczanie się po kolejnych nieruchomościach. Pozwala to na szybką selekcję wstępną obiektów budzących potencjalne zainteresowanie, pozostawiając jedynie te, które rzeczywiście mogą spełnić wszystkie oczekiwania.

Wirtualny spacer to narzędzie przynoszące korzyść nie tylko klientom, lecz też sprzedającym. Jest tak dlatego, że funkcję spaceru można już dziś połączyć z czatem, dzięki któremu np. agent nieruchomości może być na bieżąco informowany o tym, że na spacerze pojawił się potencjalny klient. Pozwala to zainicjować kontakt, dodatkowo zachęcając odbiorcę do skorzystania z usługi. Agent może na bieżąco “oprowadzić” klienta, pełniąc funkcję wirtualnego przewodnika i od razu wyjaśniać najważniejsze zagadnienia.

Największe zalety wirtualnego spaceru

  • Oszczędność czasu – klient nie traci czasu na dojazd do trzech nieruchomości, jeśli już przy wstępnej selekcji może się okazać, że wystarczająco interesująca jest tylko jedna. Jest to również znaczna oszczędność pieniędzy w związku z mniejszymi wydatkami na dojazd.
  • Uniknięcie rozczarowania – wirtualny spacer nie tylko podkreśla atuty, lecz też obnaża niedoskonałości. Budzi to co prawda zastrzeżenia niektórych pośredników, lecz jest coraz bardziej cenione przez odbiorców.
  • Znak profesjonalizmu – wirtualny spacer jest nowoczesnym narzędziem promującym obiekty, dlatego też korzystanie z niego świadczy o tym, że sprzedający trzyma rękę na pulsie w zakresie aktualnych metod nawiązywania relacji z klientem.
  • Wrażenie bycia na miejscu – możliwość swobodnego manewrowania obrazem i poruszania się po nim w dowolną stronę sprawia, że można się podczas spaceru poczuć niemal tak, jakby się było na miejscu.
  • Możliwość zobaczenia okolicy – okolica nieruchomości może być również uwzględniona przy spacerze lub po prostu można połączyć gotowy spacer z możliwość podglądu przez Google Maps.
  • Szansa na zbudowanie relacji z klientem – to sprzedający może pierwszy nawiązać kontakt i podnieść tym samym szansę na zaangażowanie odbiorcy i dokonanie sprzedaży.

witrualne zwiedzanie

Czy wirtualny spacer ma wady?

Trudno doszukać się mankamentów takiego rozwiązania. Nie zastąpi on co prawda prawdziwego oglądania obiektu przed zakupem, lecz pozwoli z pewnością wykluczyć te, których odwiedzanie okazałoby się zwykłą stratą czasu.

Czy wirtualny spacer jest rozwiązaniem przyszłościowym?

Trudno zaprzeczyć temu, że żyjemy w czasach, w których kolejne dziedziny naszego życia ulegają przeniesieniu do internetu. Na rynek wkracza nowa generacja, która bardzo chętnie korzysta ze zdobyczy nowoczesnych technologii i to właśnie ta grupa już niedługo będzie miała głos decydujący, jeśli chodzi m.in. o trendy związane ze sprzedażą usług i towarów. Dlatego też wirtualny spacer jest jednym z narzędzi, które pozwoli nam jak najlepiej przygotować się na nadchodzącą epokę.